Ako vybrať kabelku?

Neodmysliteľnou súčasťou dámskeho šatníka je kabelka a mnohokrát nie len jedna. Každý model je totiž potrebné vyberať podľa príležitosti nosenia, sezóny aj praktickosti. Mini kabelka a listová kabelka pojme väčšinou iba mobil a peniaze, s priestrannými shoppermi sa naopak môžete vydať aj nakupovať. Aké ďalšie typy tašiek existujú a na čo sa pri výbere zamerať? Všetko vám odhalíme v našom radcovi a na záver ešte prihodíme pár rád na údržbu jednotlivých materiálov.

Správna kabelka by mala pojať všetky vaše nevyhnutnosti a dobre ladiť s doplnkami a topánkami

Otázky na začiatok

Kam budete kabelku nosiť?

Vo svojom šatníku by ste mali mať kabelky troch kategórií, a to v základnom elegantnom prevedení čiernej farby, v neutrálnych farbách kovových odtieňov a aspoň jednu doplnkovú vo výraznej farbe či v nápaditom vzore. Kabelky potom môžete podľa ľubovôle kombinovať na akúkoľvek príležitosť. Ak hľadáte ideálny model na každodenné nosenie, vyberajte také prevedenie a štýl, ktorý najlepšie ladí s vašim šatníkom. Dôležitým prvkom bude veľkosť, dĺžka pútok a vnútorné usporiadanie. Naopak, ak vyberáte variant na ples či spoločenskú udalosť, vždy majte jasno v tom, k akým šatám či róbe kabelku vyberáte. Vnútorné usporiadanie a vrecká nie sú v tomto prípade kľúčové.

Čo v nej budete mať?

Už viete, do akého štýlu budete kabelku ladiť a kam ju hodláte nosiť najčastejšie? Je na rade sa pozrieť na to, čo do nej budete ukladať. Od toho sa následne odvíjajú ďalšie parametre ako veľkosť, nosnosť a vnútorné usporiadanie. Premyslite si, aké veci budete chcieť mať stále po ruke. Obstarávate kabelku do práce? Možno sa bude hodiť model, ktorý pojme A4 dokumenty, notebook, desiatu a kozmetickú taštičku. Zastavujete sa cestou z práce na trhoch, či v supermarkete? Vyberajte priestranné shopper bagy. Do divadla vám však postačí lístoček, do ktorého zbalíte iba mobil, peňaženku, kľúče a prípadne púder alebo rúž.

Rozdelenie podľa typu

Shopper

Veľké priestranné kabelky označované ako shoppery pojmú všetky nevyhnutnosti, ktoré potrebujete počas dňa, ale aj drobnejší nákup. Väčším rozmerom sú prispôsobené aj pútka. Nenechajte sa zmýliť názvom shopper (z angl. nákup). Nejedná sa o fádne látkové nákupné tašky. Shopper kabelky zoženiete v luxusnom koženom prevedení rovnako ako vo vzorovanom športovom dizajne. V súvislosti s objemnými taškami sa môžete stretnúť s označením Tote bag. Hoci bol medzi oboma typmi (shopper a tote) skôr viditeľný rozdiel, v dnešnej dobe odlišnosti takmer splynuli a výrobcovia oba názvy bežne zamieňajú.

Veľké shopper kabelky pojmú všetky nevyhnutnosti vrátane nákupu

Crossbody

Všetky kabelky, ktoré možno nosiť krížom cez telo, môžeme označiť za crossbody. Nejedná sa teda v pravom slova zmysle o typ ako skôr o spôsob nosenia. Crossbody modely tak môžu byť aj veľké shoppery rovnako ako menšie športové typy vhodné na prechádzky. Všetky spomínané prevedenia majú však jedno spoločné - dlhší ramenný popruh, väčšinou nastaviteľný danej postave. Takýto spôsob nosenia patrí k najpohodlnejším, uvoľní vám ruky a rovnomerne rozloží hmotnosť nákladu.

Prevedenie crossbody údajne po prvýkrát používali britské sufražetky, ktoré pri roznášaní agitačných letákov potrebovali voľné ruky a zároveň tašku, v ktorej mohli všetok materiál pohodlne prenášať.

Listová kabelka

Kto by nepoznal minimalistické prevedenie do ruky? Listové kabelky sú najčastejšie nosené na plesoch a iných formálnych akciách. Možno ich nosiť iba v dlani alebo na ramene prostredníctvom vyberateľného pútka, či retiazky. Tieto mini kabelky mávajú obdĺžnikový tvar pripomínajúci obálku. Ak dávate prednosť extravagantnejším kúskom, nebojte sa siahnuť po okrúhlom trblietavom prevedení s flitrami alebo iných blýskavých variantoch. Vždy však myslite na to, k akému outfitu listovú kabelku kupujete.

Extravagantné listové kabelky môžu podčiarknuť aj mestský outfit

Kabelka kufrík

Spevnený variant skôr menších až stredných rozmerov môže pripomínať kufrík či malú skrinku. Kufríkové prevedenie pôsobí veľmi elegantne. Najčastejšie je vyrobená z kože a zapína sa na pracku či magnetický cvoček. Nie je ideálnou voľbou na cestovanie, pretože pevnú konštrukciu nemenných rozmerov nemožno ľahko zabaliť, ani nepojme viac vecí, ako napríklad voľná shopper taška. Namiesto toho bude skvelou voľbou na vychádzky po meste, do práce či spoločenské akcie. Ku kufríkovému prevedeniu možno zahrnúť tiež satchel bag, teda špeciálne prevedenie pevnej kabelky, ktorá býva doplnená o dlhý popruh. Často sa preto nosia v crossbody verzii.

Hobo bag

Ležérne hobo kabelky sa vyznačujú na rozdiel od kufríkových modelov mäkkým nevystuženým materiálom a jedným dlhým uchom. Vďaka tomu je kabelka pomerne skladná a skvele poslúži ako voľnočasový variant do mesta alebo na návštevu. Svoj názov vraj získala od pútnikov (z angl. hoboes), ktorí svoj majetok nosievali v šatke. Práve hobo kabelky majú svojim polmesiacovým prehnutím vzdialene pripomínať tvar šatky s uzlíkmi.

Hobo bags sú pohodlnými variantmi do mesta, ale aj na šport

Trapeze bag

Pod anglickým označením trapeze sa schovávajú špeciálne typy kabeliek, ktorých bočné strany možno po rozopnutí roztiahnuť. Vďaka tomu ľahko zväčšíte ich objem a v prípade potreby opäť jednoducho zložíte. Trapézové prevedenie býva vyrobené z pevnejších materiálov a všeobecne dobre drží tvar.

Zobraziť viac

Medzi ďalšie dostupné varianty radíme tzv. bowlingové kabelky (bowling bag) a tašky typu bucket. Bowling bag pripomína tašku na bowling, teda zaoblenú kabelku s pevným dnom. Väčšinou máva kratšie popruhy a nosí sa na predlaktí. Popri tom bucket bag nápadne pripomína stiahnuté vrecúško. Kabelky bucket prevedenie sa najčastejšie sťahujú na šnúrky a bývajú doplnené o strapce, či iné ozdoby.

Na čo sa zamerať

Materiál

Nielen strih, ale aj materiál hrá veľkú úlohu vo výslednom dojme a v dizajne. Z prémiových materiálov možno vyčleniť luxusné kožené kabelky, ktoré sa hodia do každého oblečenia a svojou odolnosťou sú zárukou kvality na dlhé roky. Oproti ostatným sa však o ne musíte náležite starať. Lacnejším variantom sú syntetické kože a koženky. Tie sú mnohokrát od pravej kože na nerozoznanie a existujú v mnohých farebných a vzorovaných prevedeniach. Športovejším variantom sú textilné kabelky, ktoré sa ľahko čistia, ponúknu dostatok priestoru pre nákup a celkovo pôsobia odľahčene a vzdušne . Veľkú ponuku tiež nájdete u funkčných kabeliek vyrobených z polyuretánu či nylonu. Tieto modely bývajú nepremokavé a všeobecne vhodnejšie na vonkajšie voľnočasové aktivity.

Veľkosť a tvar

Vaša kabelka by mala v prvom rade perfektne dopĺňať vašu postavu. Oválne a štvorcové kabelky sú najlepšou voľbou pre vysoké a štíhle postavy. V prípade, že ste skôr menšieho vzrastu a plnších tvarov, zvoľte radšej trojuholníkový tvar kabelky (napr. hobo). Pri výbere sa môžete tiež riadiť pravidlom čím menšia žena, tým menšiu kabelku by mala nosiť. Modely XXL sú síce praktické, ale ak je vaša taška väčšia ako vy, vyzerá to skôr komicky než štýlovo.

Menšie postavy by sa mali vyvarovať XXL kabelkám

Čo do veľkosti by vás určite mala zaujímať možnosť nastavenia dĺžky popruhov. Väčšie tašky by nemali prekrývať oblasť bokov, pretože by vám kabelka prekážala pri chôdzi. V ideálnom prípade by mala taška končiť v oblasti pásu. Ženám so širšími bokmi lepšie padnú modely s kratšími uchami, najlepšie tesne pod rameno. Postava potom vyzerá súmerne. Plnšie postavy by sa mali vyvarovať mini crossbody taškám, naopak siahnuť po kabelkách do pásu.

Objem kabelky Položky
do 5 l mobil, peňaženka, vreckovky
10–20 l desiata, pracovné príslušenstvo, mobil, peňaženka, fľaša, knihy
20–40 l oblečenie na víkend, cestovná výbava, doplnky na služobný výjazd

Farba a vzory

U kabelky si najskôr všimneme farby, preto by ste nad jej výberom mali stráviť nejakú dobu a rozvrhnúť si, k čomu všetkému sa bude dať vybraný model kombinovať a na akú príležitosť sa ho chystáte nosiť. Tašky v základnom prevedení, teda farby čierne, hnedé, sivé, biele, smotanové alebo béžové, by nemali chýbať v žiadnom šatníku. Doplnkové a výraznejšie farby, ako sú červená, zelená a modrá, sú vhodné ako osviežujúci doplnok ideálne v letnom období.

Tabuľka farebných kombinácií
Farba kabelky Farba topu
Čierna červená, zelená, ružová, hnedá
Biela čierna, džínsová, béžová
Červená džínsová, hnedá, krémová
Hnedá čierna, šedá, krémová, modro-biele pruhy, khaki
Modrá čierna, sivá, biela
Ružová džínsová, sivá, krémová
Zelená biela, béžová, krémová, oranžová
Svetlé odtiene pôsobia romanticky a skvele sa hodia na letné obdobie

Ak chcete pôsobiť romanticky, vyberte svetlejšie odtiene s jemnou potlačou napr. kvetinkami, alebo čerešničkami. V chladnejšom období môžete potom vzor alebo farby z kabelky skombinovať so šálom alebo brošňou v tvare potlače.

Zapínanie

Pre niekoho detail, pre iných zásadný parameter výberu. Veľmi elegantným variantom bude magnetické zapínanie s kovovou prackou. Často sa s ním stretnete u spoločenských listových kabeliek či kufríkových variantoch. Ak vyberáte kabelku do mesta alebo na cestovanie, rozhodne dajte prednosť celozapínaniu. Kabelky by sa mali dať zavrieť po celej vrchné dĺžke, čím nebudú tak jednoduchým objektom pre vreckových zlodejov. Hobo kabelky a bucket bagy nemusia mať zapínanie žiadne, alebo len jednoduchú pracku. Zvyčajne sa totiž jedná o tašky športovejšieho charakteru, pri ktorých možno cennosti uzavrieť vo vnútornom tajnom vrecku na zips.

Spôsoby nosenia

O spôsobe nosenia kabelky čiastočne rozhoduje tiež príležitosť, na ktorú ju nosíte. Na formálnych akciách sa stretnete buď s listovými kabelkami, alebo kabelkami s krátkymi uchami. Tie sa nosia buď v ruke alebo na predlaktí. Na druhej strane stoja modely cez rameno, ktoré pôsobia neformálne a sú oveľa pohodlnejšie. Klasickým riešením sú kabelky na rameno, ktoré možno v niektorých prípadoch upraviť do tvaru batohu a niesť tiež na chrbte. Postavám so širšími ramenami a výraznejším dekoltom sa všeobecne odporúča nosiť kabelku cez ruku v línii pása.

Vnútorné usporiadanie

Aj keď vám vnútro kabelky nijako neovplyvní vybraný outfit, hocikedy vám urýchli hľadanie telefónu či peňaženky. Čím viac bude kabelka členená, tým lepšie a efektívnejšie v nej uložené veci nájdete. V takom prípade sa zamerajte aj na farbu podšívky. Tá by mala byť čo najsvetlejšia, aby sa v priestore dobre orientovalo. Podľa spôsobu využitia kabelky tak vyberajte vnútorné usporiadanie. Pracovné tašky môžu byť doplnené o vrecká na notebook, diáre či očkami prepisovačky. Shopper varianty bývajú zvyčajne menej členené, aby bol priestor čo najflexibilnejší pre prípadné nákupy.

Priestranné kabelky môžete v prípade nutnosti doplniť o praktické organizéry.

Značka

Ste verní jednej značke? Pri výbere kabelky nemusíte vždy experimentovať. Značkové kabelky vydržia dlhé roky a navyše nevyjdú z módy. Spomeňte si na nadčasovej klasiky ako známe birkinky (Birkin Bag) v tvare lichobežníka, Gucci kabelky s ikonickým znakom a bambusovým uchom či nestarnúce prešívané Chanel kabelky s elegantnými retiazkami. V súčasnosti však existuje množstvo ďalších kvalitných výrobcov a značiek pýšiacich sa prémiovými materiálmi a kvalitou spracovania (napr. kovaním). A ak je pre vás taký luxus príliš, vždy sa môžete iba inšpirovať a zaobstarať lacnejšie prevedenie napr. z koženky.

Ak sa nejedná o odolné športové kabelky, nikdy ich nenamáčajte priamo do vody

Starostlivosť a údržba

Ako sa starať o jednotlivé materiály?

  • Kožené kabelky: o kabelku vyrobenú z usne sa treba pravidelne starať. Pred prvým použitím ju naimpregnujte prípravkom na kožu a tento postup opakujte zhruba každé dva mesiace. Chráňte ich pred priamym slnkom aj ostrým dažďom. Mokrú kabelku starostlivo vysušte bavlnenou handričkou pri izbovej teplote a potom nakrémujte. Hladkú useň čistite navlhčenou handričkou a čistiacim prípravkom na kožu. Prípravok potom zaleštite do povrchu kabelky hubkou. Lakovaná useň je náchylnejšia na poškodenie, preto postupujte obozretnejšie a chráňte ju pred dažďom.
  • Kabelky zo syntetického materiálu: podobne ako koža nemajú tieto kabelky príliš rady vlhko. Čistite ich preto v ruke vlhkou handričkou so šetrným saponátom. Nikdy ich neperte, ani nesušte v sušičke. Väčšia údržba ako v prípade usne však už nie je potrebná.
  • Textilné kabelky: na vyčistenie kabelky z textilu použite mäkkú handričku namočenú v mydlovej vode. Nikdy ale nemydlite priamo povrch kabelky. Nečistôt zbavuje textil jemným stieraním.
Značkové kabelky sa vyznačujú nielen špičkovými materiálmi, ale aj kvalitou kovania

5 tipov na zabezpečenie dlhej životnosti kabelky

  1. Ak kabelku dlhšiu dobu nepoužívate, uložte ju na suché miesto a vypchajte novinami či hodvábnym papierom, aby stále držala tvar.
  2. Nepreťažujte materiál prílišným nákladom. Na väčšie nákupy a ťažké položky použite samostatnú nákupnú tašku.
  3. Pre uloženie do skrine použite poličku. Nevešajte kabelku za ucho.
  4. Snažte sa uložené veci v priestore kabelky organizovať a kozmetiku ukladať do samostatného vrecka.
  5. Chráňte zipsy. Raz za čas ich premažte včelím voskom alebo čističmi na šperky.